15 wrz 2014

Biżuteria lubi aparat, czyli zdjęcia telefonem i cyfrówką nam nie straszne

Słowem wstępu chciałabym poinformować, że jestem amatorką. Nie byłam na żadnych kursach, nie uczę się fotografii, ani nawet nie przeczytałam książki na ten temat. Ale w ciągu trzech lat nauczyłam się całkiem sporo i chciałabym się podzielić moją wiedzą z wami. Nigdy nie trzymałam w rękach lustrzanki. Pracowałam wyłącznie z aparatem w moim telefonie (Lumia 620) oraz trzema cyfrówkami (aktualna to Olympus vr-340) i wcale mi to nie przeszkadza. Profesjonalista martwi się o światło. I od tego zaczniemy.
 • ŚWIATŁO - to od niego zależy czy nasze zdjęcia wyjdą ładnie czy nic nie będzie widać. Moja pierwsza zasada - nie dla zdjęć pod światło, a druga - nie dla zdjęć w bardzo pochmurne dni. Nie musimy od razu kupować lamp i z całą pewnością lampka błyskowa też nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Naturalne światło nie przekłamie nam kolorów, co w fotografii biżuterii jest bardzo ważne.  Poniżej zdjęcia w trzech różnych warunkach, telefonem (nie ma flesha)  i aparatem.  

 • MIEJSCE - ono również jest ważne. Dobrym miejscem na zdjęcia jest dobrze doświetlony parapet, taras lub balkon. Ważne jest, żeby nie były w pełnym słońcu, bo tworzą się ostre cienie.  
 • CZAS - najlepszą porą jest chwila przed popołudniową złotą godziną. Słońce już nie jest ostre, ale jeszcze nie zmienia kolorów.
 • TŁO -  moim tłem jest talerz z "wszystko po 4 zł", a wcześniej były to próbki materiałów z dekorii. Aktualnie zaopatrzyłam się w podkładkę na stół za pięć zyla z Pepco i będą ją testować. Ja stawiam na przejrzystość zdjęć. Zero dodatków, biżuteria na pierwszym miejscu. Wiem, że inni lubią rzucić czymś, ale ważne jest żeby nie przesadzić. W końcu to zdjęcie tego co zrobiłyśmy, a nie przypadkowy kolaż. ;)

 • PERSPEKTYWA - ją trzeba wyczuć samodzielnie. Osobiście lubię robić zdjęcia z lekkiego przechylenia, rzadko na wprost. Od niej zależy również czy zdjęcie będzie wyglądać atrakcyjnie.
 • POMOC - dla mnie ważne jest doświetlenie zdjęcia. Przecież nawet przy najlepszej pogodzie zdjęcia nie chcą wyjść. Moją pomocą jest lusterko. Stawiam je po przeciwnej stronie do okna i ustawiam tak, żeby odbicie redukowało cień na biżuterii. Poniżej zdjęcie z pomocą i bez. 

Nie rozjaśniałam zdjęć pomocniczych, bo chciałam, żeby różnice były bardziej widoczne. Mam nadzieję, że nie kole was to za mocno po oczach. :) 
Mam nadzieję, że trochę coś pomogłam. :)
Miłego dnia! 
Całuję ;*

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post, na pewno wykorzystam trick z lusterkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spróbuję twoich rad. Ja zawsze mam problem z tłem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane, dla mnie również parapet jest najlepszym miejscem na zdjęcia moich wyrobów :) Jednak co do fotografowania biżuterii to ja nie mam za wiele do powiedzenie bo się na tym nic a nic nie znam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. tego bajeru z lusterkiem nie znałam :D właśnie pracuję nad polepszeniem jakości zdjęć na blogu więc się przyda XD

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama muszę wypróbować ten pomysł z lusterkiem :)
  Ja osobiście wszystkie zdjęcia wykonuje cyfrówką

  lusiaa-lusiaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. ja moje zdjęcia wykonuję lustrzanką, lecz bez obiektywu do makro. Czasem mi to strasznie przeszkadza, nieraz nie... :D
  Powiem szczerze, że nie liczy się dla mnie aparat, lecz pomysł. Znam osobę która cyfrówką robi piękne zdjęcia :D Znam też osoby które z lustrzanką nie mogą zrobić nic ładnego xD Wszystko zależy od fotografa a nie od sprzętu :3

  PS. Trik z lusterkiem będę musiała wypróbować xD :D

  OdpowiedzUsuń

Chciałam prosić o miłe słowo, co by mnie mobilizowało, ale chrzanie. W końcu to ty chcesz coś napisać do mnie, a nie na odwrót.

Spamerów grzecznie proszę o opuszczenie tego bloga, tak jak zdziczałych anonimów.

Jeśli masz blog w g+ zostaw link, bo potem nie mogę się odwdzięczyć.

Na pytania zawarte w komentarzach odpowiadam tutaj, więc czasem zajrzyj, jeśli liczysz na odpowiedź. :D